Język:

ALERGIE


 

Alergia to zespół objawów klinicznych związanych z nadwrażliwością układu odpornościowego na czynniki, które powinny pozostać dla organizmu neutralne (alergeny). W zależności od lokalizacji zmian oraz czynnika alergizującego rozróniamy:

  • alergie pokarmowe
  • alergie wziewne tzw atopie
  • alergie kontaktowe

U buldoga angielskiego mamy do czynienia ze wszystkimi typami alergii, jednak należy pamiętać, że prawidłowe postępowanie z sem pozwala uchronić zwierzę przed alergią.

Alergia pokarmowa to świąd i stany zapalne skóry lokalizujące się najczęściej na części twarzowej skóry głowy oraz na kończynach, a najważniejsze objawy to nawrotowe stany zapalne kanałów słuchowych zewnętrznych, łuszczenie i zaczerwienienie skóry kanałów słuchowych, cysty międzypalcowe, lizanie i zaczerwienienie łap, dapanie okolicy oczu i małżowin nosowych oraz fafli. Do najczęstrzych alergen ó pokarmowych należą:

  1. kurczak i produkty drobiowe wraz z tłuszczem
  2. zboża (gluten zbożowy) ryż i kukurydza
  3. wołowina, cielęcina

 Alergia wziewna to świąd i stany zapalne skóry, pojawiające się jako efekt wdychania alergenów, z których najczęstsze są; pyłki, roztocza, pleśnie i grzyby. Objawy alergii wziewnej czyli atopii lokalizują się zwykle na całym ciele, ale ajczęściej na tułowiu, bokach ciała, pachach i pachwinach oraz podbrzuszu.

Alergia kontaktowa to świąd i stany zapalne skóry, pojawiające się jako efekt kontaktu z alergenem - najczęściej trawy, środki chemiczne lub pielęgnacyjne używane w domu, środki chemiczne stosowane na trawy i chodniki.