Język:

CHOROBY SERCA


Na rysunku przedstawione jest prawidłowo zbudowane serce psa. Należy pamiętać, że serce jest podstawowym narządem tłoczącym krew do krążenia dużego (obwodowego) oraz małego (płucnego), zatem wszelkie zaburzenia jego pracy będą skutkowały nieprawidłowym ukrwieniem narządów, a co za tym idzie brakiem tlenu i substancji odżywczych do ich funkcjonowania.

 

 

 

 

Najczęściej pojawiające się problemy dotyczące buldoga angielskiego to:

- podzastawkowe zwężenie aorty (SAS) wada wrodzona

- zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej (PS) wada wrodzona

- ubytki w przegrodzie miedzykomorowej (VSD) wada wrodzona

- dysplazja zastawki dwudzielnej wada wrodzona

- kardiomiopatia rozstrzeniowa wada nabyta

 

Określenie wada wrodzona oznacza, że zwierzę rodzi się z problemem i możliwością pełnej diagnostyki (np. ubytki w przegrodzie międzykomorowej) lub z predyspozycją do wystąpienia danego schorzenia aczkolwiek jeszcze go nie posiada zatem brak jest możliwości zdiagnozowania. Choroba rozwinie się dopiero wraz ze wzrostem organizmu i pojawi sie najczęsiej w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej czyli od 6 miesiąca życia (np. zwężenie tętnicy płucnej). Choroby te mogą, ale nie muszą mieć podłoża genetycznego natomiast pewne jest, iż stwierdzono predyspozycję do przenoszenia prawdopodobieństwa ich wystąpienia u potomstwa pochodzącego od chorych rodziców.

 

Objawy chorób serca mogą pojawiać się w różnym wieku i często trudno jest jednoznacznie ustalić diagnozę bez specjalistycznych badań diagnostycznych typu badanie Dopplerowskie. Jednakże niepokój właściciela powinny wzbudzić następujące objawy:

- kaszel lub charczenie po wysiłku, w nocy lub nad ranem

- szybkie męczenie się podczas zabawy i spacerów (nietolerancja wysiłkowa)

- nadmierne dyszenie po wysiłku (należy pamiętać, że buldogi sapią i bez wad serca)

- sinica w obrębie dostrzegalnych błon śluzowych ( np. język)

- przypadki omdlenia podczas zabawy lub wysiłku

- słabe przyrosty i opóźniony rozwój u szczeniąt (widoczne dstawanie od reszty miotu)

Należy pamiętać, że nie stawia się diagnozy na podstawie tylko powyższych objawów, a jedynie po dokładnym badaniu klinicznym i dodatkowych badaniach obrazowych.

Pełne wykluczenie wad wrodzonych u zwierząt, które osiągnęły dojrzałość fizyczną (czyli powyżej 1,5 roku) świadczy, z dużym prawdopodobieństwem, o pełnym zdrowiu. Z tego powodu suki, które w mojej hodowli posiadają status hodowlany, jednocześnie posiadają certyfikat kardiologiczny wydany przez uprawnionego lekarza specjalizującego się w kardiologii. Ja korzystam z usług świetnych polskich specjalistów dr. n. wet. lek. wet. Magdaleny Garncarz, lek. wet.  Rafała Niziołka, a certyfikat kardiologiczny Ziuty i Dolores można obejrzeć w zakładce:

"Nasze suczki"

 

Pamiętajmy!!!!

Wczesne rozpoznanie choroby daje większe możliwości spowolnienia rozwoju objawów, a rozmnażać można tylko psy o nienagannym statusie zdrowotnym. Zachęcam do badań profilaktycznych :-)