Język:

FAŁDY SKÓRNE


   To między innymi fałdy skórne czynią buldoga angielskiego niezwykłym stworzeniem, nadając charakterystyczny "obrażony wyraz twarzy". Fałdy lokalizują się na części twarzowej, szyi, karku, łapach i nad ogonem.  dzięki nim buldog angielski wygląda jakby ubrany w zbyt duży garnitur. Niestety jest to również miejsce, w którym utrudniona jest wentylacja, a w połączeniu z wilgocią i temperaturą, tworzą się idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

    Z tych drobnoustrojów najczęściej mamy do czynienia z drożdżakami z rodzaju Malassezia pachydermatis powszechnie zwanymi "czerwonymi grzybkami". Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego czarwono-brunatnego zabarwienia skóry objętej procesem chorobowym. Do rozwoju tych drożdży dochodzi zawsze w  sprzyjających warunkach:

- utrudnione wysychanie miejsc wilgotnych (fałdy, przestrzenie międzypalcowe lub doły podoczodołowe)

- temparatura powyżej 26 stopni Celsjusza (co najmniej taka temperatura zwykle panuje na skórze psa).

    W miejscach objętych procesem chorobowym sierść jest sklejona czerwono-brunatnymi strupkami, a skóra mokra i zaczerwieniona. Przy dalszym rozwoju procesu dochodzi do wypadania sierści w tych miejscach oraz powstawania  trudnogojących się ran, czemu towarzyszy charakterystyczny "słodkawy" zapach.

     Z tego właśnie powodu niezbędna jest systematyczna pielęgnacja, czyszczenie i osuszanie miejsc predysponowanych, a każdy podejrzany objaw konsultować we wczesnej fazie, by nie dopuścić do pełnego rozwoju choroby.

     Często dostaję telefony z zapytaniem o preparat "Angel Eyes" , który nie jest dostępny na rynku europejskim, a bywa sprowadzany z USA  przez hodowców i posiadaczy ras predysponowanych do przebarwień na sierści. Jest to produkt suplementacyjny do przewlekłego stosowania,  a przyczyną wycofania go z rynku europejskiego była zawartość antybiotyku o nazwie tylozyna, który jest produktem leczniczym i nie powinien być powszechnie dostępny do stosowania bez konsultacji z lekarzem, a tym bardziej do długoterminowego podawania.

No cóż decyzję i tak podejmują właściciele, ale ja nie polecam!!!!