Język:

WIŚNIOWE OKO


Wiśniowe oko
Wiśniowe oko

WIŚNIOWE OKO to zwyczajowa nazwa częstego schorzenia narządu wzroku występującego u wszystkich molosów, szczególnie w typie brachycefalicznym (krótkoczaszkowym).

Właściwa nazwa tej choroby to:

przerost i wypadnięcie gruczołu łzowego trzeciej powieki.

 

 

 

   Gruczoł łzowy trzeciej powieki jest jednym z narządów odpowiedzialnych za produkcję tzw filmu łzowego i produkuje nawet do 40 % łez wchodzących w skład filmu łzowego, zabezpieczającego wrażliwą na wysychanie i uszkodzenia rogówkę przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych typu: kurz, pyły, gazy i drobiny ciał stałych.
   Narząd ten mieści się w wewnętrznym kącie oka, na spodniej stronie trzeciej powieki. U ras predysponowanych (np bokser, buldog angielski, francuski) dochodzi do jego przerostu i poluzowania wiezadeł utrzymujących go we właściwej pozycji, a w momentach wysiłku lub niefizjologicznego skurczu gruczoł wysuwa się spod  powieki wystając w wewnętrznym kącie oka w postaci "wisienki". Staą zwyczajowa nazwa choroby. Wypadnięciu gruczołu może towarzyszyć jego silny stan zapalny, co objawia się dodatkowo silnym obrzękiem i zaczerwienieniem, a gruczoł przybiera wówczas kolor wiśniowy i zaczyna nadprodukcję łez.

   Często jednak nie towarzyszy temu żaden stan zapalny ,a wypadnięcia zdarzają się sporadycznie. Zatem co należy z tym począć????????

   W pierwszej kolejności należy delikatnie, tak szybko jak to możliwe , odprowadzić gruczoł na miejsce (powinien zrobić to specjalista, który wie jak to wykonać, zatem nie zalecam wykonywać to własnoręcznie).

     Jednakże jeśli podobne incydenty będą się zdarzały częściej, należy wykonać specjalistyczny zabieg okulistyczny polegający na fiksacji gruczołu w kieszonce trzeciej powieki. W żadnym wypadku nie należy usuwać gruczołu, gdyż może to skutkować objawem suchego oka u naszego pupila, a my będziemy musięli przez całe jego życie suplementować film łzowy (pamiętajmy, że ten gruczoł spełnia swoją istotną rolę).

    Zabieg usunięcia gruczołu przeprowadza się w wyjątkowych przypadkach, gdy wiadome jest, że brak jest możliwości przywrócenia jego funkcji. Z praktyki wiem, iż jest to bardzo rzadkie, a wszystkie zabiegi fiksacji, które wykonałam przyniosły pożądany efekt.