Język:

ZESPÓŁ BRACHYCEFALICZNY


Zespół brachycefaliczny lub zespół ras krótkoczaszkowych (BAS - brachycephalic airways syndrome) to choroba dotykająca wszystkie psy i koty ze skróconą kufą czyli takie rasy jak budog angielski, buldog francuski, mops, shih-tzu, boston terier lub kot perski. U podstawy choroby leży specyficzny dobór osobników w trakcie tworzenia rasy, który sprzyjał kojarzeniu zwierząt o skróconej części twarzowej czaszki, by osiągnąć wrażenie płaskiej, przypominajacej, ludzką twarz.Niestety skracaniu kufy towarzyszy również fałdowanie i n iedorozwój tkanek miękkich co może u niektorych osobników skutkować problemami w układzie oddechowym. Na zespół ras krótkoczaszkowych składa się kilka podstawowych zmian, mogacych występować w zespołach lub całkiem niezależnie. Są to:

- przerost podniebienia miękkiego

- zwężenie ujścia zewnętrznego nozdrzy

- wywijanie kieszonek krtaniowych

- zapadanie krtani

- niedorozwój tchawicy

Objawy choroby w zależności od tego, które wady anatomiczne występuja u danego osobnika są bardzo różne i nasilaja sie w okresie wiosenno-letnim co powodowane jest przez wysokie temperatury. Najczęściej manifestują się w postaci:

- nietolerancji oddechowej

- sinicy błon śluzowych

- omdleń przy wysiłku

- wymiotów przy ekscytacji

- silnym charczeniu przy oddechu

- krztuszeniu przy pobieraniu pokarmu lub piciu wody

- bardzo silnej tłoczni brzusznej przy oddechu

- utrudnionym oddychaniu przez nos

- bezdechu w trakcie snu

- czasem tylko pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej

Postępowanie przy postawionym rozpoznaniu to przede wszystkich chirurgiczne odbarczenie. Jest to najlepsza i najbardziej skuteczna metoda, przynosząca ulgę już bezpośrednio po zabiegu. Każde inne działania mają na celu jedynie krótkowtrwałe niwelowanie objawów.